e-ISSN: 2757-5241

İSİM TARİHÇESİ

İsim Tarihçesi

Forbes Tıp Dergisi Adının Kökeni;

Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde bulunan Forbes Köşkü İzmir'in Buca ilçesi ve hastanemiz için sembol bir yapıttır. Bu nedenle dergimize ismini veren Forbes Köşkü’nün silüeti dergimizin logosunu oluşturmaktadır.


Forbes Köşkü Tarihçesi;
İzmir’in tarihi MÖ 130’lu yıllara dayanan en eski yerleşim yerlerinden Buca ilçesinin merkezinde yer alan “Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi”, şehrin gürültüsünden uzak çam ve zeytin ağaçları ile kaplı bir alanda “Forbes Köşkü” olarak adlandırılan tarihi bir yapıyı da içeren 132 dönüm arazi üzerinde hizmet vermektedir.
Forbes Köşkü Buca'daki Levanten malikâneleri arasında en çarpıcı ve görkemli olanıdır. Bir dönem İzmir'de yaşayan meyan kökü ile antimuan madeni ihracatıyla tanınan İngiliz Forbes ailesi tarafından Buca'da av köşkü olarak kullanılmak üzere 1908 yılında yaptırılmıştır. Köşk yapımından bir yıl sonra, 1909'da tümüyle yanmış ve 1910'da yeniden yapılmıştır. Bir süre köşkte ikamet eden Forbes Ailesi İzmir'den ayrıldıktan sonra, köşkte Whittall Ailesi yaşamaya başlamıştır. 1950'de ise Sağlık Bakanlığı'nın malı olan “Forbes Köşkü”, uzun yıllar poliklinik olarak kullanılmıştır.

Forbes köşkü ile ilgili güvenilir ve kurumsal linkler aşağıdadır:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Forbes_K%C3%B6%C5%9Fk%C3%BC
https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/izmir/gezilecekyer/sirinyerforbes-koskurees-koskukizilcullu

Hızlı Arama
MAKALE GÖNDER

Indeksler
Applications
Guidelines
LookUs & Online Makale